N A M O    P A Š T A S    I M  t i p a i
   apie    pagrindai   KSM   funkcijos   santykiai   nuorodos   testai   svečių knyga
 
Metodika
Kaip atsakinėti
Testo lentelės aprašymai
   
   
   
   
   
 

Tipizavimo metodika
  Tipizavimo esmė - nustatyti vyravimą (viršenybę) pagal keturis požymių tipus:
 
1. Ekstraversija/Intraversija (Extravert/Intravert)
2. Sensorika/Intuicija (Sensitive/iNtuitive)
3. Logika/Etika (Thinking/Feeling)
4. Racionalumas/Iracionalumas (Judging/Perceiving)
 

 

Lietuviškasis (atitinka rusiškąjį) žymėjimas

Angliškasis žymėjimas

    1 Extravert/Intravert
1-2 Sensorika/Intuicija   Logika/Etika 2-3 Sensitive/iNtuitive   Thinking/Feeling
3 Ekstraversija/Intraversija    
  Racionalumas/Iracionalumas 4 Judging/Perceiving



 

  Žymus šveicarų psichologas K.G.Jungas savo laiku nusatė, kad būtent šios požymių poros informatyviausiai apibūdina žmogaus psichiką, ir tai galų gale apsprendžia žmogaus elgesį. Ir dar jis nustatė, kad kiekvienoje poroje vienas kuris nors požymis būtinai vyrauja, ir tai greičiau taisyklė, nei išimtis. Vėlesni tyrimai parodė, kad žmogaus psichika asimetriška, tai yra kažkurios savybės išvystytos stipriau, kažkurios silpniau. Čia galima pasitelkti analogiją su dešiniarankiais ir kairiarankiais: dešiniarankiams patogiau daugelį dalykų daryti dešine ranka, nors kairioji taip pat pilnai darbinga, kairiarankiams - kaire.

Taigi, buvo nustatyta, kad kiekvienas žmogus yra labiau arba ekstravertas, arba intravertas; sensorikas arba intuityvus, logikas arba etikas, racionalas arba iracionalas. Tačiau tai nereiškia, kad antrosios savybės visiškai nėra, kalbama tiktai apie vienos jų viršenybę (vyravimą) prieš kitą. Tokiu būdu tipizavimo esmė susiveda į jūsų prioritetų nustatymą pagal aukščiau nurodytus požymius.

Skliausteliuose duoti šių charakteristikų angliški ekvivalentai. Paryškinę po vieną didžiąją raidę iš kiekvienos poros, gausite 4 raidžių išraišką, pvz., ISTP arba ENFJ (žodyje "iNtuityvus" paryškinama raidė N, kadangi raidė I jau užimta žodyje „Intravertas). Tai yra visuotinai priimti trumpiniai, kurie ir nusako jūsų tipą. Iš viso yra 16 tipų variantų. Sudėtingiausia yra susigaudyti, ką reiškia terminai: ką reiškia "ekstravertas", o ką - "intravertas", kas yra "sensorinis", o kas "intuityvus" ir pan. Čia jums padės aprašymai ir testai.

Iš pradžių mes jums patariame įdėmiai perskaityti kiekvienos požymių poros aprašymus ir nustatyti sau, kam jūs teikiate pirmenybę. Požymių aprašymuose iššifruojamos reikšmės, kas tai yra ekstravertas, o kas intravertas, kas logikas, o kas etikas ir t.t. Su keblumais susiduriama todėl, kad žmogui sunku įsivaizduoti, kaip tai pasireiškia kituose, t.y. tarsi nėra su kuo palyginti, bet vis dėlto pasistenkite prisiminti kaip elgiasi analogiškose situacijose jūsų pažįstami, giminaičiai, bendradarbiai.

Jeigu jūs suabejojote, kurį poros požymį pasirinkti, tai sprendimo galima ieškoti ir iš kitos pusės. Išskirkite tuos bruožus, dėl kurių esate daugiau ar mažiau įsitikinę, po to pasinaudokite tipų kalkuliatoriumi, kuris apskaičiuos jums keletą tipų variantų, jeigu vieno ar kelių požymių nenustatėte. Peržiūrėkite šių tipų aprašymus ir išsirinkite tą, kuris jums labiausiai tinka.

Mūsų patarimas: nesistenkite iškart nustatyti savo tipą pagal aprašymus. Ko gero, suklysite. Kiekviename atpažinsite kažką sava. Pasistenkite susiaurinti paieškos ratą, nustatydami bent porą požymių, dėl kurių esate įsitikinę.

„Pasikausčiusiems“ dalyviams mes rekomenduojame naudotis pagalbiniais metodais, kaip antai Reinino požymiai, patvirtinantys, kad sociotipas nustatytas teisingai. Perskaitykite visus įmanomus nustatytų tipų aprašymus ir apsispręskite, kuris jums labiausiai tinka. Jei susipainiojote, paprasčiausiai kreipkitės pagalbos į profesionalus

 

    © Prašvieta UAB 2006. Visos teisės saugomos